Nichicon UPJ1C681MHD6
UPJ1C681MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C681MHD6
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C681MHD6.pdf
Availability of UPJ1C681MHD6
QUANTITY
UPJ1C681MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C681MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1C681MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current815mA
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C681MHD6
Related LinksUPJ1C6, UPJ1C681MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C681MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1C681MHD6
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 16SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.8W AB 24TSSOP datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf