Nichicon UPJ1C681MHD6
UPJ1C681MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C681MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C681MHD6.pdf
Availability of UPJ1C681MHD6
QUANTITY
UPJ1C681MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C681MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1C681MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current815mA
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C681MHD6
Related LinksUPJ1C6, UPJ1C681MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C681MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1C681MHD6
RES SMD 4.64 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 530MA 57 MOHM SMD datasheet.pdf
LS9 CLEANING CASSETTE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.7A 116 MOHM datasheet.pdf