Nichicon UPJ1C681MPD
UPJ1C681MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C681MPD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C681MPD.pdf
Availability of UPJ1C681MPD
QUANTITY
UPJ1C681MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C681MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C681MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current845mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C681MPD
Related LinksUPJ1C, UPJ1C681MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C681MPD Details Description
Related parts for UPJ1C681MPD
CORD COIL SGL END 4-4 BLACK 7' datasheet.pdf
FILTER LINE 40A STUDS datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOST BOARD 56PAIR+6CONT R/A datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADA4571R datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf