Nichicon UPJ1E271MPD
UPJ1E271MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1E271MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1E271MPD.pdf
Availability of UPJ1E271MPD
QUANTITY
UPJ1E271MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1E271MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ1E271MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1E271MPD
Related LinksUPJ1E, UPJ1E271MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1E271MPD Details Description
Related parts for UPJ1E271MPD
RES SMD 62K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 2MHZ 30DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 271K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 760MA 260 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf