Nichicon UPJ1E561MPD
UPJ1E561MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1E561MPD
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1E561MPD.pdf
Availability of UPJ1E561MPD
QUANTITY
UPJ1E561MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1E561MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ1E561MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current990mA
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1E561MPD
Related LinksUPJ1E, UPJ1E561MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1E561MPD Details Description
Related parts for UPJ1E561MPD
CAP 2.2F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONTROL LOG 24 IN 16OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.8M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCEL X-AXIS 50G 16SOIC datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
IC DRAM 288MBIT 400MHZ 144BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-214AC datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf