Nichicon UPJ1H010MDD
UPJ1H010MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H010MDD
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H010MDD.pdf
Availability of UPJ1H010MDD
QUANTITY
UPJ1H010MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H010MDD
Internal Part NumberEIS-UPJ1H010MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance14 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H010MDD
Related LinksUPJ1H, UPJ1H010MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H010MDD Details Description
Related parts for UPJ1H010MDD
IGBT 600V 14A 41W TO220F datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 4A 16TQFN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 195A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf