Nichicon UPJ1H101MPD6
UPJ1H101MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H101MPD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H101MPD6.pdf
Availability of UPJ1H101MPD6
QUANTITY
UPJ1H101MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H101MPD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1H101MPD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current385mA
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H101MPD6
Related LinksUPJ1H1, UPJ1H101MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H101MPD6 Details Description
Related parts for UPJ1H101MPD6
LED 2X5MM SUPER RED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MINI UHF PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPST 10A SCREW datasheet.pdf
CARRIAGE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf