Nichicon UPJ1H150MDD1TA
UPJ1H150MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H150MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H150MDD1TA.pdf
Availability of UPJ1H150MDD1TA
QUANTITY
UPJ1H150MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H150MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1H150MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current72mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H150MDD1TA
Related LinksUPJ1H15, UPJ1H150MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H150MDD1TA Details Description
Related parts for UPJ1H150MDD1TA
TERM BLOCK 2POS 3.81MM PCB GRN datasheet.pdf
DIODE MODULE 15V 120A HALF-PAK datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 150NS 52PLCC datasheet.pdf
SWITCH FORMED LEVER SPDT .1A datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15V-OUT 1W SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 60POS 5ROW datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf