Nichicon UPJ1H270MED1TA
UPJ1H270MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H270MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H270MED1TA.pdf
Availability of UPJ1H270MED1TA
QUANTITY
UPJ1H270MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H270MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1H270MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance740 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H270MED1TA
Related LinksUPJ1H27, UPJ1H270MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H270MED1TA Details Description
Related parts for UPJ1H270MED1TA
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SC70-6 datasheet.pdf
CONTROL RELAY UNDER VOLT 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL 30"L X 20"W datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
FAN HD AXIAL 225X80MM 230VAC datasheet.pdf