Nichicon UPJ1H3R3MDD1TA
UPJ1H3R3MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H3R3MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H3R3MDD1TA.pdf
Availability of UPJ1H3R3MDD1TA
QUANTITY
UPJ1H3R3MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H3R3MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1H3R3MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance4.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H3R3MDD1TA
Related LinksUPJ1H3R, UPJ1H3R3MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H3R3MDD1TA Details Description
Related parts for UPJ1H3R3MDD1TA
RES 1.96M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 170 POS datasheet.pdf
HARDWARE ACC POLE INSULATION CAP datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 1.6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf