Nichicon UPJ1H3R3MDD1TD
UPJ1H3R3MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H3R3MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H3R3MDD1TD.pdf
Availability of UPJ1H3R3MDD1TD
QUANTITY
UPJ1H3R3MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H3R3MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1H3R3MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance4.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H3R3MDD1TD
Related LinksUPJ1H3R, UPJ1H3R3MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H3R3MDD1TD Details Description
Related parts for UPJ1H3R3MDD1TD
CAP THIN FILM 3.6PF 100V 1210 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.5V SOT89-5 datasheet.pdf
MOD IPM 6PAC 1200V 50A datasheet.pdf
RCPT HOUSING 96POS ZIF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN FEMALE TERMINAL 20-22AWG datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 6W datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 700MA AXIAL datasheet.pdf
MICRO 25C P 48" WHT JACKP datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf