Nichicon UPJ1J100MDD1TA
UPJ1J100MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J100MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J100MDD1TA.pdf
Availability of UPJ1J100MDD1TA
QUANTITY
UPJ1J100MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J100MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1J100MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current67mA
Impedance1.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J100MDD1TA
Related LinksUPJ1J10, UPJ1J100MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J100MDD1TA Details Description
Related parts for UPJ1J100MDD1TA
SWITCH THUMBWHEEL BLK BACK MNT datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
025 28POS CAP ASSY W TO W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CTV 32C 32#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf