Nichicon UPJ1J121MPD
UPJ1J121MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J121MPD
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J121MPD.pdf
Availability of UPJ1J121MPD
QUANTITY
UPJ1J121MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J121MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ1J121MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current555mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J121MPD
Related LinksUPJ1J, UPJ1J121MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J121MPD Details Description
Related parts for UPJ1J121MPD
FERRITE BEAD 60 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
DDR3 204P 5.2H RVS AU0.76 datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf