Nichicon UPJ1J151MHD6
UPJ1J151MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J151MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J151MHD6.pdf
Availability of UPJ1J151MHD6
QUANTITY
UPJ1J151MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J151MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1J151MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance140 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J151MHD6
Related LinksUPJ1J1, UPJ1J151MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J151MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1J151MHD6
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 50W DO5 datasheet.pdf
CONN SKT DDR4 288POS VERT datasheet.pdf