Nichicon UPJ1J151MPD
UPJ1J151MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J151MPD
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J151MPD.pdf
Availability of UPJ1J151MPD
QUANTITY
UPJ1J151MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J151MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ1J151MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current665mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J151MPD
Related LinksUPJ1J, UPJ1J151MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J151MPD Details Description
Related parts for UPJ1J151MPD
SWITCHLOCK DP3T 4A SILVER QC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 55mA Signage 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
TOOL EXTRACT FOR 070 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 900LM WHT datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf