Nichicon UPJ1J151MPD1TD
UPJ1J151MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J151MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J151MPD1TD.pdf
Availability of UPJ1J151MPD1TD
QUANTITY
UPJ1J151MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J151MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1J151MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current665mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J151MPD1TD
Related LinksUPJ1J15, UPJ1J151MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J151MPD1TD Details Description
Related parts for UPJ1J151MPD1TD
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 3ACP+4P+24S datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf