Nichicon UPJ1J390MED1TD
UPJ1J390MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J390MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J390MED1TD.pdf
Availability of UPJ1J390MED1TD
QUANTITY
UPJ1J390MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J390MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1J390MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J390MED1TD
Related LinksUPJ1J39, UPJ1J390MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J390MED1TD Details Description
Related parts for UPJ1J390MED1TD
FIXED IND 150UH 2.6A 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
IC CNTRLR CHIP NV IND 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
PLIERS NEEDLE NOSE 5.69" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DBMAMF25PNMF0 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf