Nichicon UPJ1J470MPD1TD
UPJ1J470MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J470MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J470MPD1TD.pdf
Availability of UPJ1J470MPD1TD
QUANTITY
UPJ1J470MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J470MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1J470MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current215mA
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J470MPD1TD
Related LinksUPJ1J47, UPJ1J470MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J470MPD1TD Details Description
Related parts for UPJ1J470MPD1TD
IC SUPERVISOR MANUAL RST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 28POS STD SERIES 2 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SEALED 0.64/2.3II 89 POS PLUG datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf