Nichicon UPJ1J471MHD6TN
UPJ1J471MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J471MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J471MHD6TN.pdf
Availability of UPJ1J471MHD6TN
QUANTITY
UPJ1J471MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J471MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPJ1J471MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance63 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J471MHD6TN
Related LinksUPJ1J47, UPJ1J471MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J471MHD6TN Details Description
Related parts for UPJ1J471MHD6TN
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
OSC XO 26.2144MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf