Nichicon UPJ1J561MHD6TN
UPJ1J561MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J561MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J561MHD6TN.pdf
Availability of UPJ1J561MHD6TN
QUANTITY
UPJ1J561MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J561MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPJ1J561MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance58 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J561MHD6TN
Related LinksUPJ1J56, UPJ1J561MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J561MHD6TN Details Description
Related parts for UPJ1J561MHD6TN
SPACER MOUNTS LED T1 3/4 .340" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 1 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONDITIONER RE-TIMER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
PCB CONNECTOR datasheet.pdf
6.2V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf