Nichicon UPJ1J820MPD1TA
UPJ1J820MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J820MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J820MPD1TA.pdf
Availability of UPJ1J820MPD1TA
QUANTITY
UPJ1J820MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J820MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1J820MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current385mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J820MPD1TA
Related LinksUPJ1J82, UPJ1J820MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J820MPD1TA Details Description
Related parts for UPJ1J820MPD1TA
CONN TERM BLK 6PS 5.08MM R/A PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RCVR DGTL 192KHZ 28TSSOP AUTO datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 390K OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 900A 2600V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf