Nichicon UPJ1K100MED
UPJ1K100MED picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1K100MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1K100MED.pdf
Availability of UPJ1K100MED
QUANTITY
UPJ1K100MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1K100MED
Internal Part NumberEIS-UPJ1K100MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance1.7 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1K100MED
Related LinksUPJ1K, UPJ1K100MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1K100MED Details Description
Related parts for UPJ1K100MED
BATTERY PACK 12.0V 2500MAH NIMH datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
CONN FEMALE HSNG .156 6POS datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0039UF RADIAL datasheet.pdf