Nichicon UPJ1K101MHD6
UPJ1K101MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1K101MHD6
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1K101MHD6.pdf
Availability of UPJ1K101MHD6
QUANTITY
UPJ1K101MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1K101MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1K101MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current308mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1K101MHD6
Related LinksUPJ1K1, UPJ1K101MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1K101MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1K101MHD6
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 312 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
AB 9C 7#16, 2#12 SKT RECP datasheet.pdf
GT 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 63 V datasheet.pdf