Nichicon UPJ1K181MHD6TN
UPJ1K181MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1K181MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1K181MHD6TN.pdf
Availability of UPJ1K181MHD6TN
QUANTITY
UPJ1K181MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1K181MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPJ1K181MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current543mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1K181MHD6TN
Related LinksUPJ1K18, UPJ1K181MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1K181MHD6TN Details Description
Related parts for UPJ1K181MHD6TN
PLUG ASSY,CHAMP 050,SER I,40 P datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 5MM GREEN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 85NS 80LBGA datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TMW .255 YL 7/8 IN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 0606 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf