Nichicon UPJ1K220MED
UPJ1K220MED picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1K220MED
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1K220MED.pdf
Availability of UPJ1K220MED
QUANTITY
UPJ1K220MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1K220MED
Internal Part NumberEIS-UPJ1K220MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance770 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1K220MED
Related LinksUPJ1K, UPJ1K220MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1K220MED Details Description
Related parts for UPJ1K220MED
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS 35DEG T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 8PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf