Nichicon UPJ1K391MHD6
UPJ1K391MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1K391MHD6
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1K391MHD6.pdf
Availability of UPJ1K391MHD6
QUANTITY
UPJ1K391MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1K391MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1K391MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current908mA
Impedance89 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1K391MHD6
Related LinksUPJ1K3, UPJ1K391MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1K391MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1K391MHD6
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XDCP 128-TAP 50KOHM 8-TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
MICROFIT VERT TH HDR DR ASSY datasheet.pdf
VARISTOR 162V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HDR 10PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ 1.8V CMOS SMD datasheet.pdf