Nichicon UPJ1K470MPD1TA
UPJ1K470MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1K470MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1K470MPD1TA.pdf
Availability of UPJ1K470MPD1TA
QUANTITY
UPJ1K470MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1K470MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1K470MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current175mA
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1K470MPD1TA
Related LinksUPJ1K47, UPJ1K470MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1K470MPD1TA Details Description
Related parts for UPJ1K470MPD1TA
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
VARISTOR 815V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 650KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 13.22K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf