Nichicon UPJ1V331MHD6TO
UPJ1V331MHD6TO picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1V331MHD6TO
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1V331MHD6TO.pdf
Availability of UPJ1V331MHD6TO
QUANTITY
UPJ1V331MHD6TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1V331MHD6TO
Internal Part NumberEIS-UPJ1V331MHD6TO
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current780mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1V331MHD6TO
Related LinksUPJ1V33, UPJ1V331MHD6TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1V331MHD6TO Details Description
Related parts for UPJ1V331MHD6TO
RES 402 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR 33 OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
MCU PSOC EMU POD FOR CY8C27 FAM datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 560MC 20NS 208RQFP datasheet.pdf
FILTER RC EMI SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT PINS datasheet.pdf