Nichicon UPJ1V820MED1TD
UPJ1V820MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1V820MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1V820MED1TD.pdf
Availability of UPJ1V820MED1TD
QUANTITY
UPJ1V820MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1V820MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1V820MED1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current265mA
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1V820MED1TD
Related LinksUPJ1V82, UPJ1V820MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1V820MED1TD Details Description
Related parts for UPJ1V820MED1TD
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 11POS datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf