Nichicon UPJ2A010MDD1TD
UPJ2A010MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A010MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A010MDD1TD.pdf
Availability of UPJ2A010MDD1TD
QUANTITY
UPJ2A010MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A010MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ2A010MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance17 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A010MDD1TD
Related LinksUPJ2A01, UPJ2A010MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A010MDD1TD Details Description
Related parts for UPJ2A010MDD1TD
FUSE CERAMIC 32MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IBUTTON NUMBER SET ZERO datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC CMEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SP HOLE PLUG FOR 8500 AND 8600 datasheet.pdf
15P M HD FILT 830PF R/A.350 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf