Nichicon UPJ2A271MHD
UPJ2A271MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A271MHD
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A271MHD.pdf
Availability of UPJ2A271MHD
QUANTITY
UPJ2A271MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A271MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ2A271MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current843mA
Impedance72 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A271MHD
Related LinksUPJ2A, UPJ2A271MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A271MHD Details Description
Related parts for UPJ2A271MHD
ENDPLATE AP AST 1/5 PA BEIGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
QKE HDR SS RA DP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V/1.8V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SCR FAST SW 200V 200A TO200AB datasheet.pdf
FIBER REEL,BLK,30MM RAD,12.4MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf