Nichicon UPJ2A2R2MDD1TA
UPJ2A2R2MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A2R2MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A2R2MDD1TA.pdf
Availability of UPJ2A2R2MDD1TA
QUANTITY
UPJ2A2R2MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A2R2MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ2A2R2MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance6.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A2R2MDD1TA
Related LinksUPJ2A2R, UPJ2A2R2MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A2R2MDD1TA Details Description
Related parts for UPJ2A2R2MDD1TA
MOSFET N-CH 20V 75A I-PAK datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS PIN datasheet.pdf