Nichicon UPJ2A2R2MDD1TD
UPJ2A2R2MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A2R2MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A2R2MDD1TD.pdf
Availability of UPJ2A2R2MDD1TD
QUANTITY
UPJ2A2R2MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A2R2MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ2A2R2MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance6.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A2R2MDD1TD
Related LinksUPJ2A2R, UPJ2A2R2MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A2R2MDD1TD Details Description
Related parts for UPJ2A2R2MDD1TD
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER/RCVR RS232 ESD SO-18 datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FBCON PA CG/M12 8WAY EEX DIST datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W WH/BK 4"LD datasheet.pdf