Nichicon UPJ2A330MPD
UPJ2A330MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A330MPD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A330MPD.pdf
Availability of UPJ2A330MPD
QUANTITY
UPJ2A330MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A330MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ2A330MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current169mA
Impedance380 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A330MPD
Related LinksUPJ2A, UPJ2A330MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A330MPD Details Description
Related parts for UPJ2A330MPD
CAP FILM 3.9UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER USB TO ISO RS422/485 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 91MM datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 76 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
MEMORY CARD SD 8GB CLASS 10 SLC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 4PST 10A 110V datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf