Nichicon UPJ2A390MPD6TD
UPJ2A390MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A390MPD6TD
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A390MPD6TD.pdf
Availability of UPJ2A390MPD6TD
QUANTITY
UPJ2A390MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A390MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UPJ2A390MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current193mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A390MPD6TD
Related LinksUPJ2A39, UPJ2A390MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A390MPD6TD Details Description
Related parts for UPJ2A390MPD6TD
CONN HEADER 10POS 3MM RT ANG AU datasheet.pdf
CONN HEADER .156 VERT 5POS TIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK YLW/GRN 1/8" X 4' datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LP SERIAL SOT23-8 datasheet.pdf
IC DSP CODEC 24BIT 48LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
THERMO PRINTER MARKER 500PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf