Nichicon UPJ2A561MHD
UPJ2A561MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A561MHD
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A561MHD.pdf
Availability of UPJ2A561MHD
QUANTITY
UPJ2A561MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A561MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ2A561MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.68A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A561MHD
Related LinksUPJ2A, UPJ2A561MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A561MHD Details Description
Related parts for UPJ2A561MHD
TERM RING VINYL INS #8 RED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.6X4MM 7.28" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 15POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf