Nichicon UPJ2C3R3MPD1TD
UPJ2C3R3MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2C3R3MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2C3R3MPD1TD.pdf
Availability of UPJ2C3R3MPD1TD
QUANTITY
UPJ2C3R3MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2C3R3MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ2C3R3MPD1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2C3R3MPD1TD
Related LinksUPJ2C3R, UPJ2C3R3MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2C3R3MPD1TD Details Description
Related parts for UPJ2C3R3MPD1TD
RES CAP BLEEDER 30K OHM 5% 22W datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS 35DEGREE 5MM datasheet.pdf
MED CORD CLIPS 4 CLIPS 5 STRIPS datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 395V datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 3.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 8.76K OHM 0.15W 1206 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf