Nichicon UPJ2D100MPD1TD
UPJ2D100MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2D100MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2D100MPD1TD.pdf
Availability of UPJ2D100MPD1TD
QUANTITY
UPJ2D100MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2D100MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ2D100MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)