Nichicon UPJ2D101MHD
UPJ2D101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2D101MHD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2D101MHD.pdf
Availability of UPJ2D101MHD
QUANTITY
UPJ2D101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2D101MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ2D101MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current345mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2D101MHD
Related LinksUPJ2D, UPJ2D101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2D101MHD Details Description
Related parts for UPJ2D101MHD
IC TRANSCVR BI-DIRECT 20SSOP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION NCP2823B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
350 TB RI CL 180 SMT W/P datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf