Nichicon UPJ2D220MHD1TO
UPJ2D220MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2D220MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2D220MHD1TO.pdf
Availability of UPJ2D220MHD1TO
QUANTITY
UPJ2D220MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2D220MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPJ2D220MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current145mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2D220MHD1TO
Related LinksUPJ2D22, UPJ2D220MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2D220MHD1TO Details Description
Related parts for UPJ2D220MHD1TO
BOARD TERM TURRET DBL 26POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 40COND 28AWG 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 10-BIT D/A CONV 28-TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 4POS EI SRS datasheet.pdf
FAN AXIAL 25.5X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM HER DIFF LOC PIN datasheet.pdf
CRIMP TOOL LARGE MICRO ADJUST datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf