Nichicon UPJ2D2R2MPD
UPJ2D2R2MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2D2R2MPD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2D2R2MPD.pdf
Availability of UPJ2D2R2MPD
QUANTITY
UPJ2D2R2MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2D2R2MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ2D2R2MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2D2R2MPD
Related LinksUPJ2D, UPJ2D2R2MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2D2R2MPD Details Description
Related parts for UPJ2D2R2MPD
IC LED Driver Linear PWM Dimming 42mA Backlight 14-WSON (4x3) datasheet.pdf
KWIK STRAP YELLOW 1/2 X 6" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.5MM datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 20W datasheet.pdf
LMZF 7/10/135 3.5SW datasheet.pdf
D-SUB SOLDER METAL BR datasheet.pdf
100UF 150V 15.875X44.45 85C AXI datasheet.pdf