Nichicon UPJ2D2R2MPD1TA
UPJ2D2R2MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2D2R2MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2D2R2MPD1TA.pdf
Availability of UPJ2D2R2MPD1TA
QUANTITY
UPJ2D2R2MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2D2R2MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ2D2R2MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2D2R2MPD1TA
Related LinksUPJ2D2R, UPJ2D2R2MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2D2R2MPD1TA Details Description
Related parts for UPJ2D2R2MPD1TA
BRACKET OFFSET MOUNT 6-32 BRASS datasheet.pdf
CONN HEADER PIN VERT 8POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 6-SSOT datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
MA-12DP10C3 3M CABLE 1 N/C datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf