Nichicon UPJ2D2R2MPD1TD
UPJ2D2R2MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2D2R2MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2D2R2MPD1TD.pdf
Availability of UPJ2D2R2MPD1TD
QUANTITY
UPJ2D2R2MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2D2R2MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ2D2R2MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2D2R2MPD1TD
Related LinksUPJ2D2R, UPJ2D2R2MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2D2R2MPD1TD Details Description
Related parts for UPJ2D2R2MPD1TD
CONN RECEPT VERT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34H/MC34M/MDM34H datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 6KW datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
SAC-3P-MS/5 0-647 SCO BK datasheet.pdf
TV 39C MIXED(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
3300UF 420V 65X105MM 85C 2000H datasheet.pdf