Nichicon UPJ2D330MHD
UPJ2D330MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2D330MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2D330MHD.pdf
Availability of UPJ2D330MHD
QUANTITY
UPJ2D330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2D330MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ2D330MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2D330MHD
Related LinksUPJ2D, UPJ2D330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2D330MHD Details Description
Related parts for UPJ2D330MHD
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
GE HSPA,SCR, W/8790 RFFW datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
1000UF 6,3V 12,9X32,0MM 125C 200 datasheet.pdf