Nichicon UPJ2D470MHD
UPJ2D470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2D470MHD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2D470MHD.pdf
Availability of UPJ2D470MHD
QUANTITY
UPJ2D470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2D470MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ2D470MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current220mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2D470MHD
Related LinksUPJ2D, UPJ2D470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2D470MHD Details Description
Related parts for UPJ2D470MHD
JUMPER-H1502TR/A2015Y/X 2" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 1.8 OHM 5% AXL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ROLL PLNGR SPDT 10A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 52POS datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 129.6VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
MOD CBL 25FT OPEN END COILED datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf