Nichicon UPJ2F2R2MPD1TD
UPJ2F2R2MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2F2R2MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2F2R2MPD1TD.pdf
Availability of UPJ2F2R2MPD1TD
QUANTITY
UPJ2F2R2MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2F2R2MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ2F2R2MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2F2R2MPD1TD
Related LinksUPJ2F2R, UPJ2F2R2MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2F2R2MPD1TD Details Description
Related parts for UPJ2F2R2MPD1TD
LED GREEN T1 VERTICAL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 16A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 10.75"W datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
350 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf