Nichicon UPJ2F470MHD
UPJ2F470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2F470MHD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2F470MHD.pdf
Availability of UPJ2F470MHD
QUANTITY
UPJ2F470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2F470MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ2F470MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current235mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2F470MHD
Related LinksUPJ2F, UPJ2F470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2F470MHD Details Description
Related parts for UPJ2F470MHD
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 160MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MMM SHRD R/A datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ATMEGA256RFR2 EVALUATION KIT datasheet.pdf
TRANS NPN 55V 1.5A TO-39 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf