Nichicon UPJ2G2R2MPD
UPJ2G2R2MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2G2R2MPD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2G2R2MPD.pdf
Availability of UPJ2G2R2MPD
QUANTITY
UPJ2G2R2MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2G2R2MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ2G2R2MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2G2R2MPD
Related LinksUPJ2G, UPJ2G2R2MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2G2R2MPD Details Description
Related parts for UPJ2G2R2MPD
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 690MA 160 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf