Nichicon UPM0J561MPD6
UPM0J561MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM0J561MPD6
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPM0J561MPD6.pdf
Availability of UPM0J561MPD6
QUANTITY
UPM0J561MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM0J561MPD6
Internal Part NumberEIS-UPM0J561MPD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current485mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM0J561MPD6
Related LinksUPM0J5, UPM0J561MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM0J561MPD6 Details Description
Related parts for UPM0J561MPD6
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 7/16" datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 2.65"L X 2.61"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf