Nichicon UPM0J821MPD6
UPM0J821MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM0J821MPD6
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPM0J821MPD6.pdf
Availability of UPM0J821MPD6
QUANTITY
UPM0J821MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM0J821MPD6
Internal Part NumberEIS-UPM0J821MPD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current635mA
Impedance95 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM0J821MPD6
Related LinksUPM0J8, UPM0J821MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM0J821MPD6 Details Description
Related parts for UPM0J821MPD6
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34PCM datasheet.pdf
IC LO-SIDE DRIVER PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
KIT USB FOR SX1211 TXRX 915MHZ datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 7.08M datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf